Honnan kapta a nevét a betegség?
A kutyák francia szívférgességének okozója az Angiostrongylus vasorum nevű féreg. A cicákban az Aelurostrongylus abstrusus okoz hasonló betegséget.
A betegséget először az 1850-es évek körül Franciaországban írták le, innen származik a neve. Szokták tüdőférgességként is említeni. Magyarországon először 2010-ben írták le /Majoros G.Fukár O. Farkas R./
Kutyákban, cicákban elterjedtsége az országban szerencsére még nem számottevő. Korántsem olyan gyakori mint a „klasszikus” szívféregé /Dirofilaria immitis/ vagy a bőrféregé /Dirofilaria repens/ de előfordulásával számolni kell.
Hogyan fertőződik a kutya és a cica?
A fertőzés fent tartásában a rókák játszanak fontos szerepet, mivel náluk meglehetősen gyakori a fertőzőttség.
A féreg köztigazdái a csigák, meztelen csigák. Ezek elfogyasztásával fertőződhetnek a húsevők /róka, kutya, macska/. Mivel a peték a csigák bélsarában is találhatóak, ezért a kutyáknak, cicának nem kell feltétlenül a csigát megenni, hanem az ürülék felvételével is fertőződhetnek pl.: tócsákból, fűről, talajról stb.
A békák is hordozhatják a lárvákat, de bennük nem fejlődnek tovább, náluk un. alvó állapotban vannak. Bizonyos esetekben az elfogyasztott béka is okozhat fertőzést.
Milyen a féreg fejlődésmenete?
A féreg lárvája a bélfalat átfúrva bejut a májba, majd onnan a tüdőartériába. Itt kezd el szaporodni. A felköhögött petéket a kutya lenyeli, amik a bél-máj-tüdőartéria útvonalon tovább súlyosbítják a fertőzést. Átkerülhetnek a jobb szívfélbe is, ahol megtelepszenek. A fertőzés súlyosságától függően okozhatnak, krónikus köhögést, gyengeséget, soványodást, krónikus szívelégtelenséget. A diagnosztikát elsősorban a bélsár parazitológiai vizsgálatával lehet elvégezni. Újabban léteznek gyorstesztek, amik a vérből mutatják ki a fertőzöttséghez de itthon még nem
érhetők el.
Megelőzés
Megelőzésként a fokozottan veszélyeztetett kutyákat pl.: vadászkutyák, természetbe gyakran kijáró kutyák, falánk mindent megevő kutyák stb. kell részesíteni. Nekik speciális féreghajtó tabletta,kombinált készítmény, esetleg rácsepegtetős /spot-on/ gyógyszer kell, amik szerencsére hatásosak a „klasszikus” szívféregesség megelőzésében is.
Gyógykezelés
Sajnos itt is az igaz, mint a szívférgességnél. A klinikai tüneteket mutató betegek gyógykezelése során meglehetősen nagy az elpusztulás kockázata.