Mi az a kennelköhögés?
A kennelköhögés összefoglaló neve a kutyák olyan légúti fertőző betegségeinek, aminek a fő tünete a köhögés. A betegség állatorvosi neve a fertőző tracheobronchitis Ez azt jelenti, hogy a légcsövet valamint a hörgőket betegíti meg. A betegséget jellemzően adenovírus 2 típusa, a parainfluenza vírus, valamint baktérium Bordatella bronchiseptica közösen okozza. A betegség az együtt tartott pl.: kennel, kutyamenhely valamint a közösségben találkozó pl.: kutyafuttató, városligeti kutyák között gyorsan terjed
Milyen egyéb tünetek jelentkezhetnek a köhögésen kívül?
A klinikai tünetek változatosak lehetnek. Sokszor enyhe lefolyású a betegség, de a köhögés néha elhúzódóvá válhat, ami gyakori a rövid fejű fajtákban, valamint a legyengült kutyákban. Nem ritka, hogy az erős a köhögés, végén hányás jelentkezik. További tünetek is jelentkezhetnek: duzzadt, könnyező szemek és vízszerű esetenként hurutos orrfolyás, duzzadt mandulák, sípoló légzés, láz, étvágytalanság és levertség.
Ezt is olvassa el: Hogyan adjunk be gyógyszert a kutyánknak?
Hogyan kezeljük a kennelköhögés betegséget?
A vírusfertőzéseknek nincs specifikus kezelési módja. A másodlagos tüneteknek valamint a szövődmények okozója baktérium, rendszerint a Bordatella valamint a társult baktériumok. Az antibiotikumok hatásosak a baktériumok ellen, habár bizonyos antibiotikumokra rezisztencia alakulhat ki. Néhány eset hosszas kezelést igényel, de a fertőzések döntő többsége 1 héten belül gyógyul. Enyhe tünetek még a baktériumok eltűnése után is vissza maradhatnak. Szükség esetén köptetőket is használunk.
Hogyan előzhetem meg a kennelköhögést?
Az alap vakcinázási programban szerepel az adenovírus és a parainfluenza elleni védelem. A Bordatella fertőzés ellen külön vakcinák léteznek, amit szükség esetén használunk.
Mennyire hatásosak ezek a vakcinák?
A természetes körülmények következtében kialakult légúti vírusfertőzések, mint a parainfluenza vagy Bordatella baktérium ellen kialakuló természetes immunitás sajnos nem tart egy életen át. Nem várhatjuk el a vakcináktól sem hogy,végleges immunitást biztosítanak. A körülményektől függően szükség lehet az emlékeztető oltásra. Különösen igaz ez a Bordatella elleni vakcinára. A Bordatella vakcinát a kennelekben tanácsos 6 havonta ismételni, hogy maximális védettség alakuljon ki, és így elkerüljük a szövődményes fertőzést.
Ezt is olvasd el: Belgyógyászati vizsgálatok
Hogy kell alkalmazni a Bordatella vakcinát?
A Bordatella vakcina két formában érhető el: vagy közvetlenül az orrnyílásokba kell csepegtetni, vagy injekciós formában adható. Az orrba cseppentős vakcinának az az előnye, hogy helyi immunitás alakul ki az orr, torok, légcső nyálkahártyáján, ott ahol a fertőző baktériumok, vírusok behatolnak.