Kutyák és cicák allergiája
Mi az allergia?
Allergia akkor fordul elő amikor az állati/emberi szervezet immunrendszere abnormálisan reagál néhány mindennapi anyagra, amiket allergéneknek hívunk. Ez lehet pollen, fű, penész, toll, házi poratka, bolha, rovarok bizonyos étel összetevők stb. Ezeket az anyagokat, amikor lenyelik, belélegzik, vagy érintkeznek a bőrrel elindítják az arra érzékeny szervezetben az allergiás reakciót.
A kutyák és a cicák tényleg lehetnek allergiásak?
IGEN! Bármelyik kedvencünkben kialakulhat allergia. Kutyákban a bőr irritációját kb. 30%-ban az allergiás reakciók okozzák. Az allergiás tünetek szezonálisak lehetnek, ami azt jelenti, hogy erősödésük vagy gyengülésük összefügg a fák, virágok, vagy gyomok pollenszámának az emelkedésével. Hasonló tüneteket okozhat a penészgombák spóraszámának az emelkedése is, ami különösen a nedves, meleg időszakra jellemző A táplálék és rovar allergia rendszerint nem évszakfüggő.
A kutyák és cicák allergiája hasonló az emberek allergiájához?
Igen, az alapvető biológiai reakció az allergénekre egyaránt megegyezik emberben és állatban. A látható, külső tünetek azonban mások Az allergiás embereknek bedugul az orra, tüsszögnek, köhögnek, nehezebben kapnak levegőt, könnyeznek, és gyakran fáj a fejük.
A kutyáknál, cicáknál is jelentkezhetnek az előbb említett tünetek, de náluk jóval gyakoribb, hogy viszket a fülük, szemük, mancsaik, törzsük, az oldaluk. Táplálék allergia/intolerancia esetén vakarózás mellett hányás, hasmenés is jelentkezhet.
Milyen tünetei lehetnek az allergiás kutyáknak, cicáknak?
Az allergiás tünetek általában a szemek, fülek, lábak, hát, has kivörösödésével és viszketésével kezdődnek. Ahogy az allergia súlyosbodik a vakarózás kiterjedhet az egész testre. A viszkető területek nyalogatása, vakarása bakteriális bőrgyulladást okoz, ami kopaszodáshoz, kellemetlen szaghoz bőrfertőzéshez és egyéb sűlyosabb bőrelváltozásokhoz vezethet.
Nem szabad elfelejteni, hogy az előbb említett elváltozások nem csak allergiás betegségekben jelentkezhetnek! Más kórképek, problémák is okozhatnak hasonló tüneteket. Ezért fontos az, hogy a bőrelváltozás oka pontosan legyen diagnosztizálva.
Hogyan lesz kezelve a kutyám, cicám allergiája?
A legjobb megoldás az lenne, ha távol lehetne őket tartani az allergénektől, de sajnos ez az esetek döntő többségében megoldhatatlan. Az alapkezelés során olyan gyógyszereket adunk, hogy minél előbb csökkentsük a viszketést, vakarózást. Az esetektől függően ezek lehetnek, antiallergikumok, omega 3 zsírsavak, samponok, antibiotikumok, vagy ezek kombinációja. Sajnos vannak olyan esetek amikor szteroid adása is szükségessé válhat. Ilyenkor igyekszünk a legkisebb hatásos dózist megtalálni. Évszak függő allergia esetén időről időre szükség lehet a kezelésre. Sokszor indokolt lehet a vérvizsgálat/nagylabor/ valamint a pajzsmirigyhormon mellékvesehormon szintjének az ellenőrzésére is.
A táplálékallergia esetén a kedvencünk allergiás lehet az alapvető táplálék fehérjére /pl.:marha, hal, csirke stb./ Annak a kiderítése, hogy melyikre sok türelmet igényel a gazditól, mert csak hosszú folyamattal lehet a végére járni. Szerencsére vannak hypoallergén tápok, amivel az átmeneti időszak kiváltható vagy el is hagyható.
A hypoallergén tápok teljes értékűek, ami azt jelenti, hogy mindent tartalmaznak amire a kutyának/cicának szüksége van. Az ilyen gyógytápok csak állatpatikában, állatorvosoknál kaphatóak.
Hogyan zajlik a részletes allergológiai/bőrgyógyászati vizsgálat?
A vizsgálat során megpróbáljuk kideríteni azt, hogy mi okozza az allergiát. Egy részletes kérdőívet töltünk az ön válaszai alapján ami a betegségről nagyon fontos információkat tartalmaz a számunkra.
A kérdőív után a fülből tamponnal, bőrről Celluxal mintát veszünk. Sok esetben az elváltozott területről bőrkaparékra is szükség van. Ilyenkor egy pengével megkaparjuk a bőr felső hámrétegét, „horzsolást” készítünk rajta. A mintákat laboratóriumba küldjük ahol az erre specializálódott kollégák megvizsgálják. Néha szükség lehet további kiegészítő vizsgálatokra is. Ezek a bakteriológia és antibiotikum rezisztencia, bőrbiopszia, cytológia, kórszövettan.
A minták kiértékelése után, ami lehet 1-2 nap vagy komplex esetben 7-10 nap, felállítjuk a diagnózist és a kezelési tervet.
A bőrgyógyászati betegségekről, allergiákról fontos tudni:
Sokszor nem könnyű, megterhelő a gazdi számára a kapott tanácsokat betartani. Következetességgel nagyon jó eredményeket lehet elérni a kutya/cica életminőségének javításában, egészen a tünetmentességig.
A bőrbántalmak az esetek jelentős részében lassan hetek hónapok alatt gyógyulnak meg. Vannak olyan bőrbetegségek/allergiák amik nem gyógyíthatók csak tünetileg kezelhetők. Ez évenként ismétlődő időszakos vagy élethosszig tartó gyógyszeres kezelést jelent / hasonlóan az emberek pl.: parlagfű allergiájához, vagy a glutén érzékenységéhez/ Rendszeres kontrollvizsgálat kell, aminek a gyakorisága a betegségtől függ, hogy meg tudjuk beszélni a gyógykezelés módosítását a tünetektől függően.
Sajnos egyidejűleg többféle allergia, bőrbántalom is létezhet egy kutyában/cicában!