Tájékoztatónkkal a beteg macska ápolása, ellátása során szerzett tapasztalatainkat osztjuk meg önnel. Így szeretnénk egy kis segítséget nyújtani, mivel ilyen helyzetben a cicák gyakran nem kellően együttműködőek, ami sokszor megnehezíti a kezelést.
Nagyon fontos azonban, hogy az állatorvos utasításait a lehető legpontosabban kövesse, illetve, ha ez nehézségekbe ütközik, beszélje meg vele a problémát, hogy együtt megtalálják a megfelelő megoldást. Kérjük lehetőség szerint tartsa be a kontroll vizsgálatok időpontjait is. Ezek mellett, ha rosszabbodást, vagy szokatlan jeleket vesz észre a cica állapotában, mielőbb tájékoztassa állatorvosát!
A megfelelő hely kiválasztása, a beteg macska számára
A beteg cica számára nagyon fontos a megfelelően meleg, száraz és nyugodt pihenőhely biztosítása. Ha kijárós cicája van, gyógyulásáig célszerű őt a lakásban tartani. Bizonyos esetekben szükség lehet a cica melegítésére. Erre a célra jól használható például elektromos melegítőpárna, vagy melegvízzel töltött palack. Az infralámpát csak nagyon óvatosan használja, mert ezzel könnyen az ellenkező hatást érheti el, és a cica a túlzott meleg elől a lakás hideg részébe megy pihenni. Az almostálcát is a cica pihenőhelye közelében célszerű elhelyezni, hogy minél könnyebben elérhesse azt.
Ezt is olvassa el: A macskanátha
A beteg macska etetése, itatása
Cicák esetében gyakran az étvágytalanság a betegség első jele. Fontos, hogy figyelje a beteg cica étvágyának alakulását és főleg a vízfogyasztást. Ha a cica nem hajlandó inni sem, mindenképpen konzultáljon állatorvosával, ugyanis ez viszonylag gyorsan kiszáradáshoz vezethet, amit infúzió adásával szükséges megelőzni.
Az egészséges cicák, ha nem száraztápot kapnak, elég keveset isznak, ugyanis a táplálékból veszik fel a szükséges folyadék egy részét. Azonban ha a cica nem eszik, viszonylag több vizet kell elfogyasztania ahhoz, hogy fedezni tudja az igényét. Ezért, ha magától nem iszik, meg lehet próbálni egy fecskendő segítségével megitatni. Ezt a legtöbb cica nem veszi jó néven, így ha nagyon ellenkezik inkább ne erőltesse az itatást. Ekkor viszont mindenképpen infúzió adásával kell pótolni a folyadékot!
A cicák (főleg a kissé túlsúlyosak) nagyon rosszul tolerálják a hosszabb koplalást. Ennek oka, hogy ilyenkor hirtelen nagyon gyors zsírbontás indul meg szervezetükben, ami komoly megterhelést jelent a máj számára, és ez az alapbetegséget tovább súlyosbíthatja. Ezek alapján érthető, hogy a beteg cica táplálása nagyon fontos részét képezi kezelésének. Az étvágytalan cicát naponta többször is meg kell kínálni friss, magas energiatartalmú, könnyen emészthető eleséggel.
A táplálék langyosításával, vagy kézből történő etetéssel próbáljuk rávenni a cicát arra, hogy legalább néhány falatot elfogadjon. Ha így sem hajlandó elfogadni az ételt, pépes eleséget akár fecskendőn keresztül is megpróbálhatunk adagolni neki. Erre a célra már kaphatók különféle paszták, vagy vízben feloldható instant eleségek, amik koncentráltan tartalmazzák a cica számára legfontosabb tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat.
Fontos, hogy bizonyos betegségek esetén a cicának speciális diétára lehet szüksége, ennek részleteiről állatorvosa adhat tájékoztatást. Ha az új eleséget nem szívesen eszi kedvence, célszerű fokozatosan hozzászoktatni, vagyis az újat a megszokott táppal, vagy kedvenc ételével összekeverni, és így kínálni neki.
Tisztálkodás
A legtöbb beteg cica átmenetileg abbahagyja a tisztálkodást, így napokon belül nagyon csapzottá válik. Segítsen macskájának azzal, hogy a szem, az orr és a száj környékét szükség szerint naponta többször nedves ruhával megtisztítja a váladéktól, ételmaradéktól. Ha a cica nem ellenkezik, a szőr átfésülése is sokat segíthet. Erre főleg hosszú szőrű cicák esetén van szükség.
Gyógyszerbeadás macskának
A gyógykezelés részeként állatorvosa gyakran ír fel tablettát vagy egyéb szájon át beadható gyógyszert. Nagyon lényeges, hogy ezeket az állatorvos által előírt adagban és időpontokban beadja a cicának. Ha nehézséget okoz a tablettabeadás, azonnal jelezze ezt állatorvosának.
Esetenként lehetőség van folyékony vagy paszta kiszerelésű gyógyszerekkel helyettesíteni a tablettát. Az is megoldás lehet, ha a tablettát kevés vízben feloldva azt fecskendő segítségével adja be a cicának.
Csak az állatorvos által ajánlott gyógyszereket adja, a cicának.
Fontos, hogy az egyes emberek számára készült láz és fájdalomcsillapítók mérgezőek lehetnek a cicák számára, így ezek adását mindenképpen kerülje el.
Meg kell még jegyezni, hogy egyes cicák a tabletta beadását követően extrém mértékben elkezdenek nyálzani. Ez a jelenség nagyon ijesztő, azonban gyorsan elmúlik, és a cicának semmi baja sem lesz tőle.
Reméljük, hogy hasznos tanácsokkal szolgálhattunk beteg kedvence ellátásához, ha ezen felül bármilyen kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal!